Aspen Pumps
ASPEN Mini Orange condensate pump for air conditioning systems FP2212 |
Item number: AFP2212
EAN: 5060144980892
EUR 97.39
*
Content
1 piece
Ready for shipping, delivery in 48h
* Excl. VAT excl. Shipping
ASPEN Mini Orange is the world's best-selling mini pump with unsurpassed reliability and performance.
- Up to 16 kW
- Wall-mounted unit, duct units, floor convector, ceiling cassettes
Ideal for... commercial & private installations
SCOPE OF DELIVERY
- 1.5 m plug-in power cable
- Tank
- Tank lid with 1.5 m sensor cable
- Open tank
- Anti-reflection valve
- Float & Filter
- 1.5 m suction hose 6 mm ID
- 220 mm orange inlet hose 14 mm ID
- 150 mm PVC vent hose 6 mm ID
- Inlet adapter
- Fixing kit
- Installation manual
Features
- Anti-effect valve
- Immediately ready for use
- Open container included
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 3671 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | FP2212 |
| Model | FP2212 |
| Manufacturer | Aspen Pumps |
| Manufacturing country | China |
| Content | 1 piece |
| Weight | 770 g |
| Net weight | 250 g |
| Dimensions | 260×175×55mm |
| Customs tariff number | 84135069 |
Herstellerinformationen
ASPEN Pumps / Aspen Pumps
EU-Verantwortlicher:
Wolfgang Schüller
Tichauer Weg 30
40231 Düsseldorf
Germany
info@aspenpumps.de
+49 0211 46 79 79
Zubehör
1A fuse suitable for many condensate pumps, similar to FP2620 | MS-1576
€8.20 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item reviews
()
5
4
3
2
1
Loading reviews...
Do you really want to delete?
Delete review
