Sauermann
SAUERMANN Si-10 UNIVERS'L Kondensatpumpe 20 l/h | Replacement-Set |
Item number: SSI10CE03UN23
EAN: 3700543251231
Si-10 UNIVERS'L - one pump for many applications!
Thanks to its special shape, the new Si-10 UNIVERS'L can be installed in new systems as well as retrofitted or replaced in existing systems. Significant improvements have been made to the noise level and the new design makes maintenance much easier.
Features:
- A pump for many applications
- The "Drain Safe" vent valve facilitates condensate drainage
- Quick and easy maintenance thanks to the transparent, easy-to-open tank
- Suitable as a replacement pump for most duct condensate pumps
- Low running noise: 22 dBA
- Plug cable with interlock
Scope of delivery:
- Vibrating piston pump
- Integrated level switch
- Transparent PCV hose Innny157 6 mm - L: 1 m, assembled with ventilation valve (ACC00216)
- vibration-damping mounting plate
- 1.5 m detachable cable: 2 wires power supply, 2 wires alarm contact
- Mounting accessories: 90 rubber elbow Ø int. 15 mm x L 60 mm - Ventilation hose Ø int. 4 mm x L 75 mm
- Max. Delivery rate 20 l/h
- Max. Delivery head 10 m
- Max. Pressure 14 m
- Loudness max. 22 dBa
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 6591 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Model | SI10CE03UN23 |
| Manufacturer | Sauermann |
| Manufacturing country | France |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1700 g |
| Net weight | 1700 g |
| Dimensions | 160×170×100mm |
| Customs tariff number | 84135069 |
Herstellerinformationen
Sauermann / Sauermann 
EU-Verantwortlicher:
DOMINIQUE DECHAUX
Leibnizstraße 6
74211 Leingarten
Germany
info.germany@sauermanngroup.com
+ 49 (0)7131 39 99 90
Zubehör
5
4
3
2
1
Loading reviews...
Delete review
