Sauermann
SAUERMANN Si-60 condensate pump 20 l/h for air conditioning systems and heat pumps |
Item number: SSI60CE01UN23
EAN: 3700543246701
Si-60 - compact design with versatile installation options
The Si-60 is an oscillating piston pump with integrated condensate collection container (0.37 l) suitable for air conditioning units up to 20 kW.
The pump is equipped with the new oscillating piston technology, specially developed by Sauermann for condensate drainage from air conditioning units.
With its attractive, ergonomic and compact design, it can be easily and quickly installed anywhere.
Features:
- Special level control - does not accumulate biofilm
- Patented oscillating piston technology
- Energy-saving
- Robust float mechanism, resistant to contamination
- Low noise level
- Easy installation
Scope of delivery:
- Vibrating piston pump
- Integrated float switch
- 1.5 m plug cable with interlock: 2 wires for power supply
- Inlet adapter Ø in. 15-20-24-32-40 mm (5/8"-3/4"-1"-1"1/4-1"1/2)
- Rubber elbow 90 Ø int. 15 x L 60 mm
- Plastic elbow 90 for hose Ø int. 6 mm
- 1 cable tie, 2.5 x 100 mm
- Max. Delivery rate 20 l/h
- Max. Delivery head 10 m
- Max. Pressure 14 m
- Loudness max. 38 dBa
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 6595 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Model | SI60CE01UN23 |
| Manufacturer | Sauermann |
| Manufacturing country | France |
| Content | 1 piece |
| Weight | 650 g |
| Net weight | 640 g |
| Dimensions | 208×106×116mm |
| Customs tariff number | 84135069 |
Herstellerinformationen
Sauermann / Sauermann 
EU-Verantwortlicher:
DOMINIQUE DECHAUX
Leibnizstraße 6
74211 Leingarten
Germany
info.germany@sauermanngroup.com
+ 49 (0)7131 39 99 90
Zubehör
5
4
3
2
1
Loading reviews...
Delete review
